Preferenční systém EU a preferenční původ při dovozu a vývozu zboží včetně Kanady, Japonska a novinek pro OCT a Singapur

Cílem školení je seznámit se s preferenčním systémem Evropské unie, který umožňuje využívání preferenčních celních sazeb, ale i jeho uplatnění při výrobě a vnitrounijním obchodu. Školení se zaměřuje na pochopení a získání uceleného přehledu o preferenčním systému Evropské unie, jeho používání a aplikaci při dovozu, vývozu zboží, nebo také výrobě a unijním obchodu, včetně praktického využití. V rámci kurzu dojde k vysvětlení ve vztahu k uplatnění preferenčních celních sazeb, včetně potřebné agendy správného prokazování preferenčního původu zboží nejen při dovozu a vývozu zboží, ale i v rámci vnitrounijního obchodu.

Termíny

3.Q 2020

Délka školení

1 den, začátek 9:00, předpokládaný konec 16:00

Lokalita

Praha, místo konání bude upřesněno

Komu se hodí

Školení je vhodné nejen pro celní deklaranty a osoby, které se již s celní problematikou setkaly, ale i pro všechny pracovníky, obchodníky a podnikatele, kteří s uvedenou problematikou přijdou do styku v rámci pracovní či obchodní činnosti, nebo chtějí využít možnosti preferenčního systému EU. Může to být nejen v rámci zahraničního obchodu (s třetími zeměmi), ale mnohdy je výhodné využití i při vnitrounijním obchodě.

Kdo školí

Ing. Martin Štaffa, specialista na celní politiku, původ zboží a preferenční systém EU

Přes dvě desítky let působil jako odborný garant, metodik a lektor u celní správy na Generálním ředitelství cel v oblasti celní politiky (využití preferenčních celních sazeb), nepreferenčního a preferenčního původu zboží uplatňovaného v rámci mezinárodních dohod při dovozu a vývozu zboží, ale i v rámci vnitrounijního obchodu.

Cena

2 690 Kč bez DPH

V ceně je zahrnuto občerstvení a tištěné materiály

V případě účasti více osob z jedné firmy je poskytována sleva 10 % na každou další osobu. Pokud účastník doporučí školení dalším 5 osobám, které si školení závazně objednají, získá slevu 100% nebo další školení (jednodenní) dle vlastního výběru zdarma.

Program školení

1. část (09,00 hod. - 10,15 hod.)

 • Preferenční systém EU, využití preferenčních celních sazeb a příslušná legislativa;
 • Struktura a zapojení zemí do systému, uskupení některých zemí (EUROMED, Regionální úmluva);
 • Připravované rozšíření systému;

(dotazy průběžně)

Přestávka (10,15 hod.- 10,30 hod.)

2. část (10,30 hod. - 12,00 hod.)

 • Preferenční původ zboží - seznámení, jeho stanovení, využití a odlišnosti pro Kanadu a Japonsko;
 • Nová preferenční dohoda se Singapurem;
 • Kumulace původu, její použití v preferenčním systému EU a využití v praxi;
(dotazy průběžně)


Přestávka na oběd (12,00 hod. - 13,00 hod.)

3. část (13,00 hod. - 14,30 hod.)

 • Preferenční důkazy původu - seznámení s prokazováním původu zboží, jeho formy osvědčením a samo prokazováním (osvědčení EUR.1, prohlášení o původu, deklarace o původu), jejich vlastní použití a nové důkazy pro Kanadu a Japonsko;
 • Prohlášení dodavatele - vnitrounijní prokazování preferenčního původu zboží, používané formy v rámci obchodu;
 • Změny v prokazování původu u zemí OCT (zámořské země a území);

(dotazy průběžně)

Přestávka (14,30 hod. - 14,45 hod.)

4. část (14,45 hod. - 16,00 hod.)

 • Schválený a registrovaný vývozce - seznámení a vysvětlení s těmito instituty a jejich využití v rámci GSP, Kanady a Japonska;
 • Uplatnění preferenčních celních sazeb a použití v praxi.

(dotazy průběžně)

Registrace

Způsob platby - převodem. Po objednání vystavíme a emailem odešleme zálohovou fakturu. Rezervace bude platná až po připsání peněz na náš účet.

Každému účastníkovi budou zaslány detailní informace emailem.